Saturday
2P    Our Roots Are Showing
5P    All Things Considered
6P    Latino USA
7P    Jazz Connections
11P  Jazz Underground
banner101 3
statement: Sometimes feeling good is good enough" loading="lazy" />

The complete list of nominees and winners (in bold) of the 64th annual Grammy Awards, presented on April 3, 2022, is below.

The 2022 Grammy Awards are being presented in Las Vegas. The show was originally scheduled to be presented in Los Angeles on Jan. 31, but was postponed due to concerns over the coronavirus.


GENERAL

1. Record Of The Year

  • "I Still Have Faith In You" — ABBA
  • "Freedom" — Jon Batiste
  • "I Get A Kick Out Of You" — Tony Bennett & Lady Gaga
  • "Peaches" — Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
  • "Right On Time" — Brandi Carlile
  • "Kiss Me More" — Doja Cat feat. SZA
  • "Happier Than Ever" — Billie Eilish
  • "Montero" (Call Me By Your Name) — Lil Nas X
  • "drivers license" — Olivia Rodrigo
  • "Leave The Door Open" — Silk Sonic

2. Album Of The Year

  • We Are — Jon Batiste
  • Love For Sale — Tony Bennett & Lady Gaga
  • Justice (Triple Chucks Deluxe) — Justin Bieber
  • Planet Her (Deluxe) — Doja Cat
  • Happier Than Ever — Billie Eilish
  • Back Of My Mind — H.E.R.
  • MONTERO — Lil Nas X
  • SOUR — Olivia Rodrigo
  • evermore — Taylor Swift
  • Donda — Kanye West

3. Song Of The Year

  • "Bad Habits" — Fred Gibson, Johnny McDaid & Ed Sheeran, songwriters (Ed Sheeran)
  • "A Beautiful Noise" — Ruby Amanfu, Brandi Carlile, Brandy Clark, Alicia Keys, Hillary Lindsey, Lori McKenna, Linda Perry & Hailey Whitters, songwriters (Alicia Keys And Brandi Carlile)
  • "drivers license" — Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)
  • "Fight For You" — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
  • "Happier Than Ever" — Billie Eilish O'Connell & Finneas O'Connell, songwriters (Billie Eilish)
  • "Kiss Me More" — Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini, Lukasz Gottwald, Carter Lang, Gerard A. Powell II, Solána Rowe & David Sprecher, songwriters (Doja Cat feat. SZA)
  • "Leave The Door Open" — Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)
  • "Montero (Call Me By Your Name)" — Denzel Baptiste, David Biral, Omer Fedi, Montero Hill & Roy Lenzo, songwriters (Lil Nas X)
  • "Peaches" — Louis Bell, Justin Bieber, Giveon Dezmann Evans, Bernard Harvey, Felisha "Fury" King, Matthew Sean Leon, Luis Manual Martinez Jr., Aaron Simmonds, Ashton Simmonds, Andrew Wotman & Keavan Yazdani, songwriters (Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon)
  • "Right On Time" — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

4. Best New Artist

  • Arooj Aftab
  • Jimmie Allen
  • Baby Keem
  • FINNEAS
  • Glass Animals
  • Japanese Breakfast
  • The Kid LAROI
  • Arlo Parks
  • Olivia Rodrigo
  • Saweetie

POP

5. Best Pop Solo Performance

  • "Anyone" — Justin Bieber
  • "Right On Time" — Brandi Carlile
  • "Happier Than Ever" — Billie Eilish
  • "Positions" — Ariana Grande
  • "drivers license" — Olivia Rodrigo

6. Best Pop Duo/Group Performance

  • "I Get A Kick Out Of You" — Tony Bennett & Lady Gaga
  • "Lonely" — Justin Bieber & benny blanco
  • "Butter" — BTS
  • "Higher Power" — Coldplay
  • "Kiss Me More" — Doja Cat feat. SZA

7. Best Traditional Pop Vocal Album

  • Love For Sale — Tony Bennett & Lady Gaga
  • 'Til We Meet Again (Live) — Norah Jones
  • A Tori Kelly Christmas — Tori Kelly
  • Ledisi Sings Nina — Ledisi
  • That's Life — Willie Nelson
  • A Holly Dolly Christmas — Dolly Parton

8. Best Pop Vocal Album

  • Justice (Triple Chucks Deluxe) — Justin Bieber
  • Planet Her (Deluxe) — Doja Cat
  • Happier Than Ever — Billie Eilish
  • Positions — Ariana Grande
  • SOUR — Olivia Rodrigo

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

9. Best Dance/Electronic Recording

  • "Hero" — Afrojack & David Guetta
  • "Loom" — Ólafur Arnalds Featuring Bonobo
  • "Before" — James Blake
  • "Heartbreak" — Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs
  • "You Can Do It" — Caribou
  • "Alive" — Rüfüs Du Sol
  • "The Business" — Tiësto

10. Best Dance/Electronic Music Album

  • Subconsciously — Black Coffee
  • Fallen Embers — Illenium
  • Music Is The Weapon (Reloaded) — Major Lazer
  • Shockwave — Marshmello
  • Free Love — Sylvan Esso
  • Judgement — Ten City

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

11. Best Contemporary Instrumental Album

  • Double Dealin' — Randy Brecker & Eric Marienthal
  • The Garden — Rachel Eckroth
  • Tree Falls — Taylor Eigsti
  • At Blue Note Tokyo — Steve Gadd Band
  • Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2 —Mark Lettieri

ROCK

12. Best Rock Performance

  • "Shot In The Dark" — AC/DC
  • "Know You Better (Live From Capitol Studio A)" — Black Pumas
  • "Nothing Compares 2 U" — Chris Cornell
  • "Ohms" — Deftones
  • "Making A Fire" — Foo Fighters

13. Best Metal Performance

  • "Genesis" — Deftones
  • "The Alien" — Dream Theater
  • "Amazonia" — Gojira
  • "Pushing The Tides" — Mastodon
  • "The Triumph Of King Freak (A Crypt Of Preservation And Superstition)" — Rob Zombie

14. Best Rock Song

  • "All My Favorite Songs" — Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson & Ilsey Juber, songwriters (Weezer)
  • "The Bandit" — Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
  • "Distance" — Wolfgang Van Halen, songwriter (Mammoth WVH)
  • "Find My Way" — Paul McCartney, songwriter (Paul McCartney)
  • "Waiting On A War" — Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

15. Best Rock Album

  • Power Up — AC/DC
  • Capitol Cuts - Live From Studio A — Black Pumas
  • No One Sings Like You Anymore Vol. 1 — Chris Cornell
  • Medicine At Midnight — Foo Fighters
  • McCartney III — Paul McCartney

ALTERNATIVE

16. Best Alternative Music Album

  • Shore — Fleet Foxes
  • If I Can't Have Love, I Want Power — Halsey
  • Jubilee — Japanese Breakfast
  • Collapsed In Sunbeams — Arlo Parks
  • Daddy's Home — St. Vincent

R&B

17. Best R&B Performance (tie)

  • "Lost You" — Snoh Aalegra
  • "Peaches" — Justin Bieber feat. Daniel Caesar & Giveon
  • "Damage" — H.E.R.
  • "Leave The Door Open" — Silk Sonic (tie)
  • "Pick Up Your Feelings" — Jazmine Sullivan (tie)

18. Best Traditional R&B Performance

  • "I Need You" — Jon Batiste
  • "Bring It On Home To Me" — BJ The Chicago Kid, PJ Morton & Kenyon Dixon feat. Charlie Bereal
  • "Born Again" — Leon Bridges feat. Robert Glasper
  • "Fight For You" — H.E.R.
  • "How Much Can A Heart Take" Lucky Daye feat. Yebba

19. Best R&B Song

  • "Damage" — Anthony Clemons Jr., Jeff Gitelman, H.E.R., Carl McCormick & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
  • "Good Days" — Jacob Collier, Carter Lang, Carlos Munoz, Solána Rowe & Christopher Ruelas, songwriters (SZA)
  • "Heartbreak Anniversary" — Giveon Evans, Maneesh, Sevn Thomas & Varren Wade, songwriters (Giveon)
  • "Leave The Door Open" — Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)
  • "Pick Up Your Feelings" — Denisia "Blue June" Andrews, Audra Mae Butts, Kyle Coleman, Brittany "Chi" Coney, Michael Holmes & Jazmine Sullivan, songwriters (Jazmine Sullivan)

20. Best Progressive R&B Album

  • New Light — Eric Bellinger
  • Something To Say — Cory Henry
  • Mood Valiant — Hiatus Kaiyote
  • Table For Two — Lucky Daye
  • Dinner Party: Dessert — Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington
  • Studying Abroad: Extended Stay — Masego

21. Best R&B Album

  • Temporary Highs In The Violet Skies — Snoh Aalegra
  • We Are — Jon Batiste
  • Gold-Diggers Sound — Leon Bridges
  • Back Of My Mind — H.E.R.
  • Heaux Tales — Jazmine Sullivan

RAP

22. Best Rap Performance

  • "Family Ties" — Baby Keem Feat. Kendrick Lamar
  • "Up" — Cardi B
  • "My Life" — J. Cole Feat. 21 Savage & Morray
  • "Way 2 Sexy" — Drake Feat. Future & Young Thug
  • "Thot S***" — Megan Thee Stallion

23. Best Melodic Rap Performance

  • "Pride Is The Devil" — J. Cole feat. Lil Baby
  • "Need To Know" — Doja Cat
  • "INDUSTRY BABY" — Lil Nas X feat. Jack Harlow
  • "WUSYANAME" — Tyler, The Creator feat. Youngboy Never Broke Again & Ty Dolla $Ign
  • "Hurricane" — Kanye West feat. The Weeknd & Lil Baby

24. Best Rap Song

  • "Bath Salts" — Shawn Carter, Kasseem Dean, Michael Forno, Nasir Jones & Earl Simmons, Songwriters (Dmx Featuring Jay-Z & Nas)
  • "Best Friend" — Amala Zandelie Dlamini, Lukasz Gottwald, Randall Avery Hammers, Diamonté Harper, Asia Smith, Theron Thomas & Rocco Valdes, Songwriters (Saweetie Featuring Doja Cat)
  • "Family Ties" — Roshwita Larisha Bacha, Hykeem Carter, Tobias Dekker, Colin Franken, Jasper Harris, Kendrick Lamar, Ronald Latour & Dominik Patrzek, Songwriters (Baby Keem Featuring Kendrick Lamar)
  • "Jail" — Dwayne Abernathy, Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Brian Hugh Warner, Kanye West & Mark Williams, Songwriters (Kanye West Featuring Jay-Z)
  • "M Y . L I F E" — Shéyaa Bin Abraham-Joseph & Jermaine Cole, Songwriters (J. Cole Featuring 21 Savage & Morray)

25. Best Rap Album

  • The Off-Season – J Cole
  • Certified Lover Boy – Drake
  • King's Disease II – Nas
  • Call Me If You Get Lost – Tyler, The Creator
  • Donda – Kanye West

COUNTRY

26. Best Country Solo Performance

  • "Forever After All" — Luke Combs
  • "Remember Her Name" — Mickey Guyton
  • "All I Do Is Drive" — Jason Isbell
  • "camera roll" — Kacey Musgraves
  • "You Should Probably Leave" — Chris Stapleton

27. Best Country Duo/Group Performance

  • "If I Didn't Love You" — Jason Aldean & Carrie Underwood
  • "Younger Me" — Brothers Osborne
  • "Glad You Exist" — Dan + Shay
  • "Chasing After You" — Ryan Hurd & Maren Morris
  • "Drunk (And I Don't Wanna Go Home)" — Elle King & Miranda Lambert

28. Best Country Song

  • "Better Than We Found It" — Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)
  • "camera roll" — Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters (Kacey Musgraves)
  • "Cold" — Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)
  • "Country Again" — Zach Crowell, Ashley Gorley & Thomas Rhett, songwriters (Thomas Rhett)
  • "Fancy Like" — Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins & Shane Stevens, songwriters (Walker Hayes)
  • "Remember Her Name" Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram & Parker Welling, songwriters (Mickey Guyton)

29. Best Country Album

  • Skeletons — Brothers Osborne
  • Remember Her Name — Mickey Guyton
  • The Marfa Tapes — Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
  • The Ballad Of Dood & Juanita — Sturgill Simpson
  • Starting Over — Chris Stapleton

NEW AGE

30. Best New Age Album

  • Brothers — Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton
  • Divine Tides — Stewart Copeland & Ricky Kej
  • Pangaea — Wouter Kellerman & David Arkenstone
  • Night + Day — Opium Moon
  • Pieces Of Forever — Laura Sullivan

JAZZ

31. Best Improvised Jazz Solo

  • "Sackodougou" — Christian Scott aTunde Adjuah, soloist
  • "Kick Those Feet" — Kenny Barron, soloist
  • "Bigger Than Us" — Jon Batiste, soloist
  • "Absence" — Terence Blanchard, soloist
  • "Humpty Dumpty (Set 2)" — Chick Corea, soloist

32. Best Jazz Vocal Album

  • Generations — The Baylor Project
  • SuperBlue — Kurt Elling & Charlie Hunter
  • Time Traveler — Nnenna Freelon
  • Flor — Gretchen Parlato
  • Songwrights Apothecary Lab — Esperanza Spalding

33. Best Jazz Instrumental Album

  • Jazz Selections: Music From And Inspired By Soul — Jon Batiste
  • Absence — Terence Blanchard feat. The E Collective And The Turtle Island Quartet
  • Skyline — Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba
  • Akoustic Band LIVE — Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl
  • Side-Eye NYC (V1.IV) — Pat Metheny

34. Best Large Jazz Ensemble Album

  • Live At Birdland! — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • Dear Love — Jazzmeia Horn And Her Noble Force
  • For Jimmy, Wes And Oliver — Christian McBride Big Band
  • Swirling — Sun Ra Arkestra
  • Jackets XL — Yellowjackets + WDR Big Band

35. Best Latin Jazz Album

  • Mirror Mirror —Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés
  • The South Bronx Story — Carlos Henriquez
  • Virtual Birdland — Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • Transparency — Dafnis Prieto Sextet
  • El Arte Del Bolero — Miguel Zenón & Luis Perdomo

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

36. Best Gospel Performance/Song

  • "Voice Of God" — Dante Bowe Featuring Steffany Gretzinger & Chandler Moore
  • "Joyful" — Dante Bowe
  • "Help" — Anthony Brown & Group Therapy
  • "Never Lost" — CeCe Winans
  • "Wait On You" — Elevation Worship & Maverick City Music

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • "We Win" — Kirk Franklin & Lil Baby; Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn & Justin Smith, songwriters
  • "Hold Us Together (Hope Mix)" — H.E.R. & Tauren Wells; Josiah Bassey, Dernst Emile & H.E.R., songwriters
  • "Man Of Your Word" — Chandler Moore & KJ Scriven; Jonathan Jay, Nathan Jess & Chandler Moore, songwriters
  • "Believe For It"— CeCe Winans; Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans & Mitch Wong, songwriters
  • "Jireh" — Elevation Worship & Maverick City Music Featuring Chandler Moore & Naomi Raine; Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore & Naomi Raine, songwriters

38. Best Gospel Album

  • Changing Your Story — Jekalyn Carr
  • Royalty: Live At The Ryman — Tasha Cobbs Leonard
  • Jubilee: Juneteenth Edition — Maverick City Music
  • Jonny X Mali: Live In LA — Jonathan McReynolds & Mali Music
  • Believe For It — CeCe Winans

39. Best Contemporary Christian Music Album

  • No Stranger —Natalie Grant
  • Feels Like Home Vol. 2 — Israel & New Breed
  • The Blessing (Live) — Kari Jobe
  • Citizen Of Heaven (Live) — Tauren Wells
  • Old Church Basement — Elevation Worship & Maverick City Music

40. Best Roots Gospel Album

  • Alone With My Faith —Harry Connick, Jr.
  • That's Gospel, Brother — Gaither Vocal Band
  • Keeping On — Ernie Haase & Signature Sound
  • Songs For The Times — The Isaacs
  • My Savior — Carrie Underwood

LATIN

41. Best Latin Pop Album

  • Vértigo — Pablo Alborán
  • Mis Amores — Paula Arenas
  • Hecho A La Antigua — Ricardo Arjona
  • Mis Manos — Camilo
  • Mendó — Alex Cuba
  • Revelación — Selena Gomez

42. Best Música Urbana Album

  • Afrodisíaco — Rauw Alejandro
  • El Último Tour Del Mundo — Bad Bunny
  • Jose — J Balvin
  • KG0516 — KAROL G
  • Sin Miedo (Del Amor Y Otros Demonios) 8 — Kali Uchis

43. Best Latin Rock or Alternative Album

  • Deja — Bomba Estéreo
  • Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition) — Diamante Eléctrico
  • Origen — Juanes
  • Calambre — Nathy Peluso
  • El Madrileño — C. Tangana
  • Sonidos De Karmática Resonancia — Zoé

44. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • Antología De La Musica Ranchera, Vol. 2 — Aida Cuevas
  • A Mis 80's — Vicente Fernández
  • Seis — Mon Laferte
  • Un Canto Por México, Vol. II — Natalia Lafourcade
  • Ayayay! (Súper Deluxe) — Christian Nodal

45. Best Tropical Latin Album

  • Salswing! — Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta
  • En Cuarentena — El Gran Combo De Puerto Rico
  • Sin Salsa No Hay Paraíso — Aymée Nuviola
  • Colegas — Gilberto Santa Rosa
  • Live In Peru — Tony Succar

AMERICAN ROOTS MUSIC

46. Best American Roots Performance

  • "Cry" — Jon Batiste
  • "Love And Regret" — Billy Strings
  • "I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free" — The Blind Boys Of Alabama & Béla Fleck
  • "Same Devil" — Brandy Clark Featuring Brandi Carlile
  • "Nightflyer" — Allison Russell

47. Best American Roots Song

  • "Avalon" — Rhiannon Giddens, Justin Robinson & Francesco Turrisi, songwriters (Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi)
  • "Call Me A Fool" — Valerie June, songwriter (Valerie June Featuring Carla Thomas)
  • "Cry" — Jon Batiste & Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste)
  • "Diamond Studded Shoes" — Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan & Yola, songwriters (Yola)
  • "Nightflyer" — Jeremy Lindsay & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

48. Best Americana Album

  • Downhill From Everywhere — Jackson Browne
  • Leftover Feelings — John Hiatt with The Jerry Douglas Band
  • Native Sons — Los Lobos
  • Outside Child — Allison Russell
  • Stand For Myself — Yola

49. Best Bluegrass Album

  • Renewal — Billy Strings
  • My Bluegrass Heart — Béla Fleck
  • A Tribute To Bill Monroe — The Infamous Stringdusters
  • Cuttin' Grass - Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions) — Sturgill Simpson
  • Music Is What I See — Rhonda Vincent

50. Best Traditional Blues Album

  • 100 Years Of Blues — Elvin Bishop & Charlie Musselwhite
  • Traveler's Blues — Blues Traveler
  • I Be Trying — Cedric Burnside
  • Be Ready When I Call You — Guy Davis
  • Take Me Back — Kim Wilson

51. Best Contemporary Blues Album

  • Delta Kream — The Black Keys Featuring Eric Deaton & Kenny Brown
  • Royal Tea — Joe Bonamassa
  • Uncivil War — Shemekia Copeland
  • Fire It Up — Steve Cropper
  • 662 — Christone "Kingfish" Ingram

52. Best Folk Album

  • One Night Lonely [Live] — Mary Chapin Carpenter
  • Long Violent History — Tyler Childers
  • Wednesday (Extended Edition) — Madison Cunningham
  • They're Calling Me Home — Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
  • Blue Heron Suite — Sarah Jarosz

53. Best Regional Roots Music Album

  • Live In New Orleans! — Sean Ardoin And Kreole Rock And Soul
  • Bloodstains & Teardrops — Big Chief Monk Boudreaux
  • My People — Cha Wa
  • Corey Ledet Zydeco — Corey Ledet Zydeco
  • Kau Ka Pe'a — Kalani Pe'a

REGGAE

54. Best Reggae Album

  • Pamoja — Etana
  • Positive Vibration — Gramps Morgan
  • Live N Livin — Sean Paul
  • Royal — Jesse Royal
  • Beauty In The Silence — Soja
  • 10 — Spice

GLOBAL MUSIC

55. Best Global Music Performance

  • "Mohabbat" — Arooj Aftab
  • "Do Yourself" — Angelique Kidjo & Burna Boy
  • "Pà Pá Pà" — Femi Kuti
  • "Blewu" — Yo-Yo Ma & Angelique Kidjo
  • "Essence" — WizKid Featuring Tems

56. Best Global Music Album

  • Voice Of Bunbon, Vol. 1 — Rocky Dawuni
  • East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live In Concert — Daniel Ho & Friends
  • Mother Nature — Angelique Kidjo
  • Legacy + — Femi Kuti And Made Kuti
  • Made In Lagos: Deluxe Edition — WizKid

CHILDREN'S

57. Best Children's Music Album

  • Actívate — 123 Andrés
  • All One Tribe — 1 Tribe Collective
  • Black To The Future — Pierce Freelon
  • A Colorful World — Falu
  • Crayon Kids — Lucky Diaz And The Family Jam Band

SPOKEN WORD

58. Best Spoken Word Album

  • Aftermath — LeVar Burton
  • Carry On: Reflections For A New Generation From John Lewis — Don Cheadle
  • Catching Dreams: Live At Fort Knox Chicago — J. Ivy
  • 8:46 — Dave Chappelle & Amir Sulaiman
  • A Promised Land — Barack Obama

COMEDY

59. Best Comedy Album

  • The Comedy Vaccine — Lavell Crawford
  • Evolution — Chelsea Handler
  • Sincerely Louis CK — Louis C.K.
  • Thanks For Risking Your Life — Lewis Black
  • The Greatest Average American — Nate Bargatze
  • Zero F***s Given — Kevin Hart

MUSICAL THEATER

60. Best Musical Theater Album

  • Andrew Lloyd Webber's Cinderella — Andrew Lloyd Webber, Nick Lloyd Webber & Greg Wells, producers; Andrew Lloyd Webber & David Zippel, composers/lyricists (Original Album Cast)
  • Burt Bacharach and Steven Sater's Some Lovers — Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman & Steven Sater, producers; Burt Bacharach, composer; Steven Sater, lyricist (World Premiere Cast)
  • Girl From The North Country — Simon Hale, Conor McPherson & Dean Sharenow, producers (Bob Dylan, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
  • Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording) — Cameron Mackintosh, Lee McCutcheon & Stephen Metcalfe, producers (Claude-Michel Schönberg, composer; Alain Boublil, John Caird, Herbert Kretzmer, Jean-Marc Natel & Trevor Nunn, lyricists) (The 2020 Les Misérables Staged Concert Company)
  • Stephen Schwartz's Snapshots — Daniel C. Levine, Michael J Moritz Jr, Bryan Perri & Stephen Schwartz, producers (Stephen Schwartz, composer & lyricist) (World Premiere Cast)
  • The Unofficial Bridgerton Musical — Emily Bear, producer; Abigail Barlow & Emily Bear, composers/lyricists (Barlow & Bear)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

61. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

  • Cruella — (Various Artists)
  • Dear Evan Hansen — (Various Artists)
  • In The Heights — (Various Artists)
  • One Night In Miami... — (Various Artists)
  • Respect — Jennifer Hudson
  • Schmigadoon! Episode 1 — (Various Artists)
  • The United States Vs. Billie Holiday — Andra Day

62. Best Score Soundtrack For Visual Media (TIE)

  • Bridgerton — Kris Bowers, composer
  • Dune — Hans Zimmer, composer
  • The Mandalorian: Season 2 - Vol. 2 (Chapters 13-16) — Ludwig Göransson, composer
  • The Queen's Gambit — Carlos Rafael Rivera, composer (tie)
  • Soul — Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross, composers (tie)

63. Best Song Written For Visual Media

  • "Agatha All Along" [From WandaVision: Episode 7] — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez Featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall & Gerald White)
  • "All Eyes On Me" [From Inside] — Bo Burnham, songwriter (Bo Burnham)
  • "All I Know So Far" [From P!NK: All I Know So Far] — Alecia Moore, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (P!nk)
  • "Fight For You" [From Judas And The Black Messiah] — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
  • "Here I Am (Singing My Way Home)" [From Respect] — Jamie Hartman, Jennifer Hudson & Carole King, songwriters (Jennifer Hudson)
  • "Speak Now" [From One Night In Miami...] — Sam Ashworth & Leslie Odom, Jr., songwriters (Leslie Odom, Jr.)

COMPOSING/ARRANGING

64. Best Instrumental Composition

  • "Beautiful Is Black" — Brandee Younger, composer (Brandee Younger)
  • "Cat And Mouse" — Tom Nazziola, composer (Tom Nazziola)
  • "Concerto For Orchestra: Finale" — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & Czech National Symphony Orchestra Featuring Antonio Sánchez & Derrick Hodge)
  • Dreaming In Lions: Dreaming In Lions — Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Ensemble)
  • Eberhard — Lyle Mays, composer (Lyle Mays)

65. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • "Chopsticks" — Bill O'Connell, arranger (Richard Baratta)
  • "For The Love Of A Princess (From "Braveheart")" — Robin Smith, arranger (HAUSER, London Symphony Orchestra & Robin Smith)
  • "Infinite Love" — Emile Mosseri, arranger (Emile Mosseri)
  • "Meta Knight's Revenge (From "Kirby Superstar")" — Charlie Rosen & Jake Silverman, arrangers (The 8-Bit Big Band Featuring Button Masher)
  • "The Struggle Within" — Gabriela Quintero & Rodrigo Sanchez, arrangers (Rodrigo y Gabriela)

66. Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • "The Bottom Line" — Ólafur Arnalds, arranger (Ólafur Arnalds & Josin)
  • "A Change Is Gonna Come" — Tehillah Alphonso, arranger (Tonality & Alexander Lloyd Blake)
  • "The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire)" — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
  • "Eleanor Rigby" — Cody Fry, arranger (Cody Fry)
  • "To The Edge Of Longing (Edit Version)" — Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra & Julia Bullock)

PACKAGE, NOTES, AND HISTORICAL

67. Best Recording Package

  • American Jackpot / American Girls — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
  • Carnage — Nick Cave & Tom Hingston, art directors (Nick Cave & Warren Ellis)
  • Pakelang — Li Jheng Han & Yu, Wei, art directors (2nd Generation Falangao Singing Group & The Chairman Crossover Big Band)
  • Serpentine Prison — Dayle Doyle, art director (Matt Berninger)
  • Zeta — Xiao Qing Yang, art director (Soul Of Ears)

68. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition — Darren Evans, Dhani Harrison & Olivia Harrison, art directors (George Harrison)
  • Color Theory — Lordess Foudre & Christopher Leckie, art directors (Soccer Mommy)
  • The Future Bites (Limited Edition Box Set) — Simon Moore, art director (Steven Wilson)
  • 77-81 — Dan Calderwood & Jon King, art directors (Gang Of Four)
  • Swimming In Circles — Ramón Coronado & Marshall Rake, art directors (Mac Miller)

69. Best Album Notes

  • Beethoven: The Last Three Sonatas — Ann-Katrin Zimmermann, album notes writer (Sunwook Kim)
  • The Complete Louis Armstrong Columbia And RCA Victor Studio Sessions 1946-1966 — Ricky Riccardi, album notes writer (Louis Armstrong)
  • Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology — Kevin Howes, album notes writer (Willie Dunn)
  • Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 — David Giovannoni, Richard Martin & Stephan Puille, album notes writers (Various Artists)
  • The King Of Gospel Music: The Life And Music Of Reverend James Cleveland — Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)

70. Best Historical Album

  • Beyond The Music: Her Complete RCA Victor Recordings — Robert Russ, compilation producer; Nancy Conforti, Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Marian Anderson)
  • Etching The Voice: Emile Berliner And The First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 — Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)
  • Excavated Shellac: An Alternate History Of The World's Music — April Ledbetter, Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
  • Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967) — Patrick Milligan & Joni Mitchell, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Joni Mitchell)
  • Sign O' The Times (Super Deluxe Edition) — Trevor Guy, Michael Howe & Kirk Johnson, compilation producers; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

PRODUCTION

71. Best Engineered Album, Non-Classical

  • CINEMA — Josh Conway, Marvin Figueroa, Josh Gudwin, Neal H Pogue & Ethan Shumaker, Engineers; Joe Laporta, Mastering Engineer (The Marias)
  • Dawn — Thomas Brenneck, Zach Brown, Elton "L10mixedit" Chueng, Riccardo Damian, Tom Elmhirst, Jens Jungkurth, Todd Monfalcone, John Rooney & Smino, Engineers; Randy Merrill, Mastering Engineer (Yebba)
  • Hey What — Bj Burton, Engineer; Bj Burton, Mastering Engineer (Low)
  • Love For Sale — Dae Bennett, Josh Coleman & Billy Cumella, Engineers; Greg Calbi & Steve Fallone, Mastering Engineers (Tony Bennett & Lady Gaga)
  • Notes With Attachments — Joseph Lorge & Blake Mills, Engineers; Greg Koller, Mastering Engineer (Pino Palladino & Blake Mills)

72. Producer Of The Year, Non-Classical

  • Jack Antonoff
  • Rogét Chahayed
  • Mike Elizondo
  • Hit-Boy
  • Ricky Reed

73. Best Remixed Recording

  • "Back To Life (Booker T Kings Of Soul Satta Dub)" — Booker T, Remixer (Soul Ii Soul)
  • "Born For Greatness (Cymek Remix)" — Spencer Bastin, Remixer (Papa Roach)
  • "Constant Craving (Fashionably Late Remix)" — Tracy Young, Remixer (K.D. Lang)
  • "Inside Out (3scape Drm Remix)" — 3scape Drm, Remixer (Zedd & Griff)
  • "Met Him Last Night (Dave Audé Remix)" — Dave Audé, Remixer (Demi Lovato & Ariana Grande)
  • "Passenger (Mike Shinoda Remix)" — Mike Shinoda, Remixer (Deftones)
  • "Talks (Mura Masa Remix)" — Alexander Crossan, Remixer (Pva)

74. Best Immersive Audio Album

  • ALICIA — George Massenburg & Eric Schilling, Immersive Mix Engineers; Michael Romanowski, Immersive Mastering Engineer; Ann Mincieli, Immersive Producer (Alicia Keys)
  • Clique — Jim Anderson & Ulrike Schwarz, Immersive Mix Engineers; Bob Ludwig, Immersive Mastering Engineer; Jim Anderson, Immersive Producer (Patricia Barber)
  • Fine Line — Greg Penny, Immersive Mix Engineer; Greg Penny, Immersive Mastering Engineer; Greg Penny, Immersive Producer (Harry Styles)
  • The Future Bites — Jake Fields & Steven Wilson, Immersive Mix Engineers; Bob Ludwig, Immersive Mastering Engineer; Steven Wilson, Immersive Producer (Steven Wilson)
  • Stille Grender — Morten Lindberg, Immersive Mix Engineer; Morten Lindberg, Immersive Mastering Engineer; Morten Lindberg, Immersive Producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

75. Best Engineered Album, Classical

  • Archetypes — Jonathan Lackey, Bill Maylone & Dan Nichols, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)
  • Beethoven: Cello Sonatas - Hope Amid Tears — Richard King, engineer (Yo-Yo Ma & Emanuel Ax)
  • Beethoven: Symphony No. 9 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Chanticleer Sings Christmas — Leslie Ann Jones, engineer (Chanticleer)
  • Mahler: Symphony No. 8, 'Symphony Of A Thousand' — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children's Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children's Chorus, Pacific Chorale & Los Angeles Philharmonic)

76. Producer Of The Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
  • Steven Epstein
  • David Frost
  • Elaine Martone
  • Judith Sherman

CLASSICAL

77. Best Orchestral Performance

  • "Adams: My Father Knew Charles Ives; Harmonielehre" — Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony Orchestra)
  • "Beethoven: Symphony No. 9" — Manfred Honeck, conductor (Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • "Muhly: Throughline" — Nico Muhly, conductor (San Francisco Symphony)
  • "Price: Symphonies Nos. 1 & 3" — Yannick Nézet-Séguin, conductor (Philadelphia Orchestra)
  • "Strauss: Also Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem Of Ecstasy" — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony Orchestra)

78. Best Opera Recording

  • "Bartók: Bluebeard's Castle" — Susanna Mälkki, conductor; Mika Kares & Szilvia Vörös; Robert Suff, producer (Helsinki Philharmonic Orchestra)
  • "Glass: Akhnaten" — Karen Kamensek, conductor; J'Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James & Dísella Lárusdóttir; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
  • "Janáček: Cunning Little Vixen" — Simon Rattle, conductor; Sophia Burgos, Lucy Crowe, Gerald Finley, Peter Hoare, Anna Lapkovskaja, Paulina Malefane, Jan Martinik & Hanno Müller-Brachmann; Andrew Cornall, producer (London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices)
  • "Little: Soldier Songs" — Corrado Rovaris, conductor; Johnathan McCullough; James Darrah & John Toia, producers (The Opera Philadelphia Orchestra)
  • "Poulenc: Dialogues Des Carmélites" — Yannick Nézet-Séguin, conductor; Karen Cargill, Isabel Leonard, Karita Mattila, Erin Morley & Adrianne Pieczonka; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

79. Best Choral Performance

  • "It's A Long Way" — Matthew Guard, conductor (Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver & Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble)
  • "Mahler: Symphony No. 8, 'Symphony Of A Thousand'" — Gustavo Dudamel, conductor; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz & Luke McEndarfer, chorus masters (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O'Neill, Morris Robinson & Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children's Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children's Chorus & Pacific Chorale)
  • "Rising w/The Crossing" — Donald Nally, conductor (International Contemporary Ensemble & Quicksilver; The Crossing)
  • "Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons" — Kaspars Putniņš, conductor; Heli Jürgenson, chorus master (Estonian Philharmonic Chamber Choir)
  • "Sheehan: Liturgy Of Saint John Chrysostom" — Benedict Sheehan, conductor (Michael Hawes, Timothy Parsons & Jason Thoms; The Saint Tikhon Choir)
  • "The Singing Guitar" — Craig Hella Johnson, conductor (Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet & Texas Guitar Quartet; Conspirare)

80. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • "Adams, John Luther: Lines Made By Walking" — JACK Quartet
  • "Akiho: Seven Pillars" — Sandbox Percussion
  • "Archetypes" —Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
  • "Beethoven: Cello Sonatas - Hope Amid Tears" — Yo-Yo Ma & Emanuel Ax
  • "Bruits" — Imani Winds

81. Best Classical Instrumental Solo

  • "Alone Together" — Jennifer Koh
  • "An American Mosaic" —Simone Dinnerstein
  • "Bach: Sonatas & Partitas" — Augustin Hadelich
  • "Beethoven & Brahms: Violin Concertos" — Gil Shaham; Eric Jacobsen, conductor (The Knights)
  • "Mak Bach" — Mak Grgić
  • "Of Power" — Curtis Stewart

82. Best Classical Solo Vocal Album

  • Confessions — Laura Strickling; Joy Schreier, pianist
  • Dreams Of A New Day - Songs By Black Composers — Will Liverman; Paul Sánchez, pianist
  • Mythologies — Sangeeta Kaur & Hila Plitmann (Virginie D'Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto & Emilio D. Miler)
  • Schubert: Winterreise — Joyce DiDonato; Yannick Nézet-Séguin, pianist
  • Unexpected Shadows — Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

83. Best Classical Compendium

  • American Originals - A New World, A New Canon — AGAVE & Reginald L. Mobley; Geoffrey Silver, producer
  • Berg: Violin Concerto; Seven Early Songs & Three Pieces For Orchestra — Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer
  • Cerrone: The Arching Path — Timo Andres & Ian Rosenbaum; Mike Tierney, producer
  • Plays — Chick Corea; Chick Corea & Birnie Kirsh, producers
  • Women Warriors - The Voices Of Change — Amy Andersson, conductor; Amy Andersson, Mark Mattson & Lolita Ritmanis, producers

84. Best Contemporary Classical Composition

  • "Akiho: Seven Pillars" — Andy Akiho, composer (Sandbox Percussion)
  • "Andriessen: The Only One" — Louis Andriessen, composer (Esa-Pekka Salonen, Nora Fischer & Los Angeles Philharmonic)
  • "Assad, Clarice & Sérgio, Connors, Dillon, Martin & Skidmore: Archetypes" — Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin & David Skidmore, composers (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)
  • "Batiste: Movement 11'" — Jon Batiste, composer (Jon Batiste)
  • "Shaw: Narrow Sea" — Caroline Shaw, composer (Dawn Upshaw, Gilbert Kalish & Sō Percussion)

MUSIC VIDEO/FILM

85. Best Music Video

  • "Shot In The Dark" — AC/DC; David Mallet, video director; Dione Orrom, video producer
  • "Freedom" — Jon Batiste; Alan Ferguson, video director; Alex P. Willson, video producer
  • "I Get A Kick Out Of You" — Tony Bennett & Lady Gaga; Jennifer Lebeau, video director; Danny Bennett, Bobby Campbell & Jennifer Lebeau, video producers
  • "Peaches," Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon; Collin Tilley, video director
  • "Happier Than Ever" — Billie Eilish; Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers
  • "Montero (Call Me By Your Name)" — Lil Nas X; Lil Nas X & Tanu Muino, video directors; Frank Borin, Ivanna Borin, Marco De Molina & Saul Levitz, video producers
  • "Good 4 U" — Olivia Rodrigo; Petra Collins, video director; Christiana Divona, Marissa Ramirez & Tiffany Suh, video producers

86. Best Music Film

  • Inside, Bo Burnham, video director; Josh Senior, video producer (Bo Burnham)
  • David Byrne's American Utopia, Spike Lee, video director; David Byrne & Spike Lee, video producers (David Byrne)
  • Happier Than Ever: A Love Letter To Los Angeles, Patrick Osborne & Robert Rodriguez, video directors (Billie Eilish)
  • Music, Money, Madness...Jimi Hendrix In Maui, John McDermott, video director; Janie Hendrix, John McDermott & George Scott, video producers (Jimi Hendrix)
  • Summer Of Soul, Ahmir "Questlove" Thompson, video director; David Dinerstein, Robert Fyvolent & Joseph Patel, video producers (Various Artists)
  • SoCo Calendar
  • Stickers!
  • Living Downstream
  • Postcards
  • Savoring Sonoma
  • ARTbeat
  • First News
  • Farm Tales
window stickerGet Your Free KRCB 104.9 Window Sticker
 
Get yours today at these friends of KRCB:
 
-Stanroy Music, Santa Rosa
-The Next Record Store, Santa Rosa
-All 10 SoCo Mary's Pizzas
-Acre Coffee (SR, Petaluma, Sebastopol)
-Wolf House Brewing, Cloverdale
 
They might look like bumper stickers, but they're meant to stick to the inside surface of glass.

8ff1 Asset 6 p 500Our podcast "Living Downstream" has been named by the Global Center for Climate Justice as one of "Five Climate Justice Podcasts You Need to Follow." Wow: https://bit.ly/2Xkbs0D

Listen to some recent episodes! Generations in Houston's Fifth Ward Contend with Contamination, Cancer Clusters will break your heart, and perhaps solidify your resolve to make change. The Sea Next Door is told in true partnership with the community living near California's Salton Sea, an environmental powder keg, where the state has no idea how to avoid a coming health disaster.

Get them here, or wherever you get your podcasts.

 

 

 
Postcards from Sonoma County...
        ... What people are talking about, direct from the locals.
 
Each week, our correspondents from all over Sonoma County check in with a weekly "postcard" of what people are talking about in their area. Not always "news," but still worthy of a mention. It's our way to give voice to communities that may not make it into the everyday news cycle.
 
We play these in a random rotation throughout the week. Each postcard airs from Sunday morning at midnight through Saturday at 11:59:59 pm.
 
We archive all our postcards here. Have a listen!
 

Week of April 3, 2022
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
More greetings from Sebastopol
 
  
Greetings from the Lower Russian River
 
  
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
 
 

Week of Sunday, March 27, 2022
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
More greetings from Sebastopol
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
 

Week of Sunday, March 20, 2022
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
 

Week of Sunday, March 13, 2022:
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
 

Week of Sunday, March 6, 2022:
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
 
 
 

Week of Sunday, February 27, 2022:
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
More greetings from Rohnert Park
 
 
 

Week of Sunday, February 20, 2022:
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from Windsor
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
 
 

Week of Sunday, February 6, 2022:
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
 

Week of Sunday, January 30, 2022:
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
More greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Windsor
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 

Week of Sunday, January 23rd, 2022:
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Windsor
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
 
 

Week of Sunday, January 16, 2022:
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Windsor
 
 
Greetings from Healdsburg
 
 
 
 

 Week of Sunday, January 9th, 2022:
 
Greetings from Healdsburg
 
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Sebastopol
 
 
Greetings from Windsor
 
 
 
 

 
Week of Sunday, January 2nd, 2022:
 
Greetings from the Lower Russian River
 
 
Greetings from Petaluma
 
 
Greetings from Rohnert Park
 
 
Greetings from Windsor
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Read More
Savoring Sonoma shorts with Clark Wolf
Clark Wolf publicityClark Wolf is a nationally recognized, James Beard Award-winning food and restaurant consultant, author, and columnist who now lives in what he calls “the Eden of All the Earth," in a 100-year-old logger’s cabin in the Redwoods of Sonoma County.
 
Savoring Sonoma is a weekly 60-second snapshot of what's importantly delicious in Sonoma County.
Each week, you'll hear two new episodes.
 
Episodes are archived here.
 
 
 
Avocados_Wk13a
 
 
Artichokes_Wk13b
 
 
Radishes_Wk12a
 
 
Snow Peas & Shoots_Wk12b
 
 
Pixie Tangerines_Wk11a
 
 
After Fat Friday_Wk11b
 
 
Asparagus_Wk10a
 
 
Morell Mushrooms_Wk10b
 
 
Root Vegetables_Wk9a
 
 
Fondue_Wk9b
 
 
  Mac & Cheese_Wk8a
 
 
  Cherries_Wk8b
 
 
Wk7b_Veggie starts
 
 
Wk7a_Honey
 
 
Wk6_Roses
 
 
Wk5a_Meyer Lemons
 
 
Wk5b_Ice Cream in Winter
 
 
  Wk4a_Arugula
 
 
Wk4b_Mustard Greens
 
 
Persimmons
 
 
Sonoma County cheeses
 
 
Joys of fermentation
 
 
Winter squash
 
 
Pomegranates
 
 
Dungeness crab 2
 
 
Olive oil
 
 
Local Sonoma County meats
 
 
Mushrooms
 
 
Bodega Red potatoes
 
 
Local eggs
 
 
Dungeness crab
 
 
Should healthy food cost more?
Read More
The Sonoma County ArtBeat
                                      With Satri Pencak
 
 
Satri picSatri Pencak is an independent art curator with an M.A. in Art History. She writes about the visual arts for her website, www.satripencak.com, her Facebook Blog, and other publications.
 
Satri loves knowing what’s going on in the art world and sharing her knowledge and enthusiasm with others.
 
All episodes are archived here:
 
 
 
Week of April 3, 2022
 
 
Week of March 27, 2022
 
 
  Week of March 20, 2022
 
 
Week of March13, 2022
 
 
 Week of March 6, 2022
 

 Week of February 27, 2022
 
 
  Week of February 20, 2022
 
 
  Week of February 13, 2022
 
 
Week of February 6, 2022
 
 
Week of January 30, 2022
 
 
Week of January 23, 2022
 
 
 
 
Week of December 19, 2021
 
 
Week or January 2, 2022
 
 
Week of January 9, 2022
 
 
Week of January 16, 2022
 
 
 
Read More
thumbnail FirstNews logoA weekday early morning podcast that offers a first look at the top local news stories and weather forecast you need to start your day.

Sonoma County news stories featuring the latest in breaking news, county government, elections, environment, cultural happenings, and updates on your communities, from Petaluma to Cloverdale, and from Sonoma to Bodega Bay, and everyplace in between.

Subscribe to the Sonoma County First News podcast through our website, the NorCal Mobile App, NPR Podcasts, NPR One, iTunes/Apple Podcasts, or wherever you get your podcasts. 

 
Read More
farm trails logoWelcome to Farm Tales.
               Stories from and about Sonoma County Farm Trails members.
 
 
Celebrating farms forever in Sonoma County.
 
For more information visit farmtrails.org.
 
 
 
 
 
Hear archived tales below!
 

 
 
 
Boring Farm - Rachel Boring
 
 
Monte-Bellaria Farm
 
 
Sun Ray Farm - Maggie La Rochelle
 
 
Freestone Ranch - Misty Gay
 

Redwood Hill Farms - Jennifer Bice
 
 
Lala's Jam Bar and Urban Farmstand - Leslie Goodrich
 
 
Cambria Gardens Sebastopol - Garth Watson
 
 
Wiseacre Farm - Farmer Tiffany 
 
 
 
 
 
 
Read More

Northern California
Public Media Newsletter

Get the latest updates on programs and events.